آیا شما یک «نایس گای» هستید؟ + صفر تا صد آنچه برای «نایس گای نبودن» نیاز دارید

نایس گای وینگمن فارسی

آیا همیشه نیازهای دیگران را به نیازهای خود ترجیح می دهید؟ دائما به دنبال تأیید اطرافیان خود هستید؟ آیا تا به حال از این که با وجود خوب بودنتان از شما سوء استفاده می شود، احساس ناامیدی کرده اید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات مثبت است، احتمالا با چیزی به عنوان «سندرم پسر خوب» یا نایس گای (nice guy)، دست و پنجه نرم می کنید.

این پدیده که اغلب با فقدان قاطعیت و ترس از تعارض مشخص می شود، می تواند تأثیر مخربی بر سلامت روانی و عاطفی فرد داشته باشد. در این راهنمای جامع، ما ریشه های سندرم Nice Guy را بررسی می کنیم و راهکارهای عملی برای غلبه بر آن را ارائه می دهیم. ما رویکردی جامع برای رهایی از چرخه توجه به خوشایند مردم و بازیابی احساس ارزشمندی شما ارائه خواهیم داد. تمرکز ما بیشتر روی بررسی این سندرم، تاثیر روی روابط دو جنس، نحوه برخورد با آن و درمان آن است.

اگر می خواهید اولین گام برای بازیابی قدرت و زندگی بر اساس شرایط خود بردارید و روابطی سالم را آغاز کرده یا ادامه دهید، ادامه محتوا را از دست ندهید. برای شروع ویدیو زیر را تماشا کنید:

می‌تونید از طریق منوی بالای سایت به سریال وینگمن دسترسی داشته باشید. همچنین با کلیک روی دکمه زیر پله صفر رو به صورت رایگان تهیه کنید:

آموزش رایگان پله صفر

ما که هستیم و می خواهیم چه چیزی به شما بیاموزیم؟

ما در آموزشگاه وینگمن به ارائه مشاوره قبل از شروع رابطه به افرادی که به دنبال بهبود مهارت های دوستیابی و روابط خود هستند، می پردازیم. تیم کارشناسان ما می دانند که گاهی اوقات، خوب بودن بیش از حد می تواند منجر به سوء استفاده در روابط شود. در نهایت، پسر گای یا نایس گای بودن مانع رشد و شادی شخصی خواهد شد.

برنامه آموزشی جامع ما به افراد کمک می کند تا از چرخه سازگاری بیش از حد و برتری دادن نیازهای دیگران بر نیازهای خود رها شوند. با پیروی از استراتژی های این آموزش، خواهید آموخت که چگونه در اجتماع، بدون به خطر انداختن ارزش های خود، خودتان را نشان دهید. اصول و تکنیک های کلیدی این مقاله آموزشی، شما را قادر می سازند تا بر سندرم پسر خوب غلبه کنید. در نتیجه، روابط سالم تری بسازید.

مرد نایس و سندروم مرد خوب وینگمن فارسی

اولین استراتژی های رهایی از نایس گای بودن چه هستند؟

پیش از یادگیری تکنیک های رفع نایس گای بودن، به موارد زیر توجه کنید:

 1. الگوهای خود را بشناسید

اولین گام برای رسیدگی به سندرم پسر خوب این است که الگوهای رفتاری این مشکل (بیش از حد خوب بودن) را بشناسید و بپذیرید. آیا دائما به دنبال تأیید گرفتن از دیگران هستید؟ آیا به هر قیمتی از درگیری اجتناب می نمایید؟ با شناسایی این الگوها، می توانید علل اصلی رفتار خود را بشناسید و در جهت ایجاد تغییرات مثبت تلاش کنید.

 1. حد و مرز تعیین نمایید

یکی از دلایل اصلی که مردان خوب احساس می کنند که دیگران از آنها سوء استفاده می نمایند، نداشتن مرزهای مشخص در روابطشان است. یادگیری تعیین مرزها و ابراز نیازهای خود برای حفظ روابط سالم و بر اساس احترام متقابل، ضروری می باشد. به یاد داشته باشید، خوب است که گاهی نه بگویید و سلامت و آرامش خود را در اولویت قرار دهید.

 1. خودمراقبتی را تمرین کنید

مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید و نیازهای خود را اولویت بندی کنید. مراقبت از خود از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی به بهبود سلامت کلی شما کمک می کند. همچنین باعث می شود که در تعاملات خود با دیگران اعتماد به نفس و قاطعیت پیدا کنید.

 1. ارتباط موثر داشته باشید

ارتباط موثر، کلید رهایی از سندرم پسر خوب یا نایس گای است. یاد بگیرید که افکار، احساسات و نیازهای خود را آشکارا و صادقانه بیان کنید. با تمرین ارتباط قاطعانه، می توانید درگیری ها را مدیریت نمایید و روابط قوی تری ایجاد سازید. گاهی نیازه لاس زنی داشته باشید یا حسادت دختر رو تحریک کنید.

 1. آسیب پذیری را در آغوش بگیرید

آسیب پذیر بودن یک نقطه ضعف نیست، بلکه یک قدرت است. خود واقعیتان را در آغوش بگیرید و اجازه دهید، دیده و شنیده شوید. آسیب پذیری، ارتباطات عمیق تری ایجاد می کند و امکان تعامل واقعی با دیگران را فراهم می آورد.

واکنش های متداول در مقابل رهایی از نایس گای بودن

در جامعه ای که مهربانی و سخاوت ارزش زیادی دارد، «مرد خوب» یا «بچه مثبت» بودن، معمولا یک ویژگی مثبت به نظر می رسد. با این حال، واقعیت این است که بیش از حد خوب بودن می تواند عواقب منفی برایتان داشته باشد. یکی از شایع ترین آن‌ها داداشی دختر شدن یا ورود به فرندزون هست.

سندرم نایس گای به یک الگوی رفتاری اشاره دارد که در آن افراد بیش از حد سازگار هستند. آنها به دنبال تایید از دیگران بوده و به هر قیمتی از تعارض اجتناب می کنند. در حالی که در ظاهر، این ویژگی ها ممکن است بی ضرر به نظر برسند، اما می توانند منجر به احساس رنجش و ناامیدی شوند.

مشکلات روحی نایس گای ها وینگمن فارسی

افراد خوب دائما نیازهای دیگران را به نیازهای خود ترجیح می دهند که این امر، منجر به عدم مراقبت از خود می شود. زمانی که افراد با ایده غلبه بر سندرم پسر خوب مواجه می شوند، ممکن است دو واکنش مشترک داشته باشند:

 1. انکار

یکی از واکنش های رایج و در عین حال مضر به چنین آموزه هایی، انکار می باشد. برخی از افراد ممکن است، ایده نیاز به تغییر را رد کنند؛ زیرا معتقدند که آموزش ارائه شده در این مقاله، در مورد آنها صدق نمی کند. این طرز فکر تنها چرخه خودفریبی را تداوم می بخشد. برای غلبه بر سندرم نایس گای، ابتدا باید نیاز به تغییر را بپذیرید و ذهن خود را به روی دیدگاه های جدید باز کنید.

 1. تکبر

پاسخ دیگر به خودسازی در زمینه رفع نایس گای بودن، تکبر است. برخی از افراد، بر این باور هستند که تمام راه حل ها و استراتژی های لازم برای غلبه بر چالش های خود را دارند. این اعتماد بیش از حد می تواند مانعی برای رشد باشد. و افراد را از کمک گرفتن یا یادگیری از دیگران باز دارد. پذیرش و تمایل به یادگیری برای رهایی از محدودیت های سندرم پسر خوب، ضروری است.

روند غلبه بر سندرم Nice Guy، مستلزم آن است که افراد با ناامنی های خود مقابله کنند. همچنین، بر ترس خود از تعارض غلبه کرده و نیازها و رفاه خود را در اولویت قرار دهند. افراد می توانند با پرورش اعتماد به نفس، جرات ورزی و هوش هیجانی، تعاملات اجتماعی را بهبود بخشند.

اثرات مخرب سندرم نایس گای

سندرم نایس گای که به نام « Nice Guy Complex» نیز شناخته می شود، به یک الگوی رفتاری اشاره می کند که در آن افراد، عمدتا مردان، تمایل به دوست داشتن و اجتناب از درگیری را از طریق اعمال بسیار محبت آمیز نشان می دهند. این پدیده می تواند اثرات مخربی بر روابط و رفاه کلی فرد داشته باشد. برخی از آنها عبارتند از:

 1. Love shyness

Love shyness اصطلاحی است که توسط روانشناس برایان گیلمارتین برای توصیف افرادی ابداع شده که به دلایل زیر، با ایجاد روابط عاشقانه مشکل دارند:

 • احساس اضطراب
 • ترس از طرد شدن
 • عزت نفس پایین

افراد مبتلا به سندرم نایس گای، به دلیل ترس از طرد شدن یا عدم تایید، از ابراز احساسات خود یا روابط عاشقانه خودداری می کنند.

 1. بچه مثبت بودن

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم پسر خوب، در محیط هایی بزرگ شده اند که در آن به دلیل «خوب بودن»، مورد تحسین قرار گرفته اند. این امر باعث می شود که آن‌ها این باور را درونی کنند که سازگاری برای کسب پذیرش و عشق، ضروری است. این باور می تواند باعث ایجاد چرخه ای از تلاش برای کسب اعتبار از طریق اعمال مهربانانه شود. سازگاری بیش از حد، باعث می شود که نیازها و خواسته های خود فرد سرکوب شوند.

 1. خوب بودن افراطی

افراد مبتلا به سندرم نایس گای معتقدند که سازگاری و فداکاری بیش از حد باعث محبت و تایید آنها می شود. این الگوی رفتاری می تواند منجر به احساس رنجش، سرخوردگی و عدم برآورده شدن خواسته‌های افراد شود؛ زیرا نیازهایشان به طور مداوم به نفع دیگران نادیده گرفته می شوند.

خوب بودن افراطی در مردان نایس وینگمن فارسی

 1. عدم توان مخالفت

یکی از ویژگی های بارز سندرم Nice Guy، ناتوانی در تعیین مرزها یا دفاع از خود به دلیل ترس از درگیری یا طرد شدن است. این امر می تواند منجر به سرکوب احساسات، نظرات و تمایلات واقعی خود برای حفظ روابط شود.

 1. تایید اجتماعی

نیاز به تایید اجتماعی یک نیروی محرکه در سندرم نایس گای می باشد؛ زیرا افراد ممکن است، اعتبار و پذیرش خارجی را بر بیان احساسات واقعی خود اولویت دهند. این امر در صورت تداوم می تواند منجر به احساس بی کفایتی، اضطراب و کمبود ارزش در افراد شود؛ زیرا ارزش اشخاص، به نظرات دیگران درباره آنها وابسته می شود.

 1. ۴۰ year old virgin

نماد باکره ۴۰ ساله اغلب با افرادی مرتبط است که ویژگی هایی از سندرم پسر خوب را نشان می دهند. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناهنجاری های اجتماعی
 • ترس از صمیمیت
 • فقدان تجربه جنسی به دلیل محدودیت های خود تحمیلی
 • اعتقادات سخت گیرانه در مورد روابط

افراد می توانند با پرورش خودآگاهی، تعیین مرزها و اولویت دادن به خودمراقبتی، بر نیاز به تایید دیگران غلبه کنند. شما باید بدانید که «خوب» بودن مساوی با قربانی کردن رفاه خود برای تأیید دیگران نیست؛ بلکه مستلزم ارج نهادن به نیازها، خواسته ها و مرزهای خود و در عین حال تقویت ارتباطات، بر اساس احترام متقابل است. برای تقویت مردگونگی خود و اصلاح نایس گای بودن آموزش اصلاح مردگونگی رو بخونید.

مشکلات رایج یک فرد نایس گای

 معمولا مردان، معتقدند با رفتار بیش از حد خوب، سازگار و از خود گذشتگی، تأیید و محبت دیگران را به دست خواهند آورد. با این حال، این طرز فکر منجر به طیفی از مشکلات می شود که برخی از آنها عبارتند از:

 1. ضعف ارتباطی

یکی از مشکلات کلیدی مرتبط با سندرم نایس گای، ضعف ارتباطی است. پسرهای خوب اغلب برای بیان احساسات، نیازها و خواسته های واقعی خود به دلیل ترس از طرد شدن یا تعارض، با مشکل مواجه می شوند. آنها به رفتار منفعلانه یا پرخاشگرانه متوسل می شوند؛ به این امید که دیگران فداکاری های آنها را بشناسند و قدردانی کنند. ضمن اینکه آنها به صراحت، آنچه را که می خواهند، بیان نمی کنند. این عدم ارتباط واضح می تواند منجر به سوء تفاهم، رنجش و انتظارات برآورده نشده در روابط شود.

 1. مشکلات عاطفی

افراد دارای سندرم پسر خوب، در نتیجه سرکوب احساسات واقعی خود و ترجیح دادن نیازهای دیگران بر نیازهای خود، مشکلات عاطفی را تجربه می کنند. این امر می تواند به صورت احساس رنجش، ناامیدی یا پوچی ظاهر شود. با گذشت زمان، این سرکوب عاطفی می تواند بر سلامت روانی آن ها تأثیر بگذارد و منجر به اضطراب، افسردگی و احساس بی ارزشی شود؛ زیرا در تلاش برای آشتی دادن نیازهای خود با تمایلشان برای «خوب» دیده شدن توسط دیگران هستند.

شکست نایس گای در ورود به رابطه عاطفی وینگمن فارسی

 1. عدم پیشرفت اجتماعی

سندرم Nice Guy می تواند مانع پیشرفت اجتماعی و رشد شخصی شود. با اولویت دادن به خواسته دیگران بر خواسته های خود، افراد ممکن است که خود را در موقعیت هایی بیابند که برایشان احترام قائل نمی شوند. این امر می تواند باعث مشکلات زیر شود:

 • مانع از توانایی آنها در تعیین مرزها
 • پیگیری اهداف خود
 • اثبات خود در جنبه های مختلف زندگی
 • محدود شدن پتانسیل آنها برای پیشرفت و موفقیت شخصی
 1. فشار روانی بالا

افرادی که تحت تأثیر سندرم پسر خوب قرار می گیرند، سطوح بالایی از فشار روانی را تجربه می کنند؛ زیرا در عین حفظ ظاهری خونسرد و مهربان، با درگیری های داخلی و نیازهای برآورده نشده سروکار دارند. نیاز دائمی به راضی کردن دیگران و اجتناب از تعارض می تواند منجر به استرس مزمن، اضطراب و شک و تردید به خود شود.

نشانه های نایس گای بودن

مهربان بودن و توجه به دیگران یک ویژگی قابل تحسین است؛ اما شما باید تفاوت بین خوب بودن واقعی و مورد استفاده قرار گرفتن را تشخیص دهید. در زمینه روابط، بسیاری از افراد، به ویژه مردان، ممکن است در دام تلاش بیش از حد برای راضی کردن طرف مقابل بیفتند. این افراد امید دارند که به عنوان یک مرد خوب تلقی شوند. در حالی که نشان دادن مهربانی قابل ستایش است، اما حفظ حس احترام به خود و مرزها در هر تعاملی، بسیار مهم می باشد.

مرد لاشی در برابر مرد خوب وینگمن فارسی

 1. با هر چیزی که طرف مقابلشان می گوید، موافقت می کنند

یکی از ویژگی های خوب بودن بیش از حد، موافقت دائمی فرد با طرف مقابل است. در حالی که باید ذهنی باز داشته باشید و به نظرات دیگران احترام بگذارید؛ اما همراهی کورکورانه و بدون بیان افکار و احساسات خود با طرف مقابلتان، می تواند نشانه ای از ناامنی یا تمایل به تأیید باشد. یک فرد واقعا خوب به باورها و ارزش های خود اطمینان دارد و در گفتگوها به طور فعال شرکت می کند.

 1. تمام کارهای طرف مقابل را بدون هیچ چشم داشتی انجام می دهند

یکی از ویژگی های مشترک کسانی که تلاش می کنند تا «خوب» دیده شوند، به عهده گرفتن کارهای دیگران است. معمولا آنها این مسئولیت ها را بدون اینکه از آنها خواسته شود، بر عهده می گیرند. در حالی که کمک و حمایت کردن یک ویژگی مثبت است؛ اما باید تعادل برقرار کنید و نیازهای خود را نادیده نگیرید. مرزها در هر رابطه ای ضروری هستند و باید به طور آشکار و صادقانه در مورد آنها صحبت کنید.

 1. به خاطر طرف مقابلشان، دوست های خود را کنار می گذارند

در برخی موارد، افراد ممکن است، فداکاری هایی انجام دهند که متقابل نیست. آنها تمام تلاش خود را انجام می دهند تا اطمینان حاصل کنند که فرد مورد علاقه‌شان نیز آنها را دوست دارد. افراد دارای سندرم نایس گای، ممکن است از دوستان خود فاصله بگیرند. همچنین احتمال دارد، به طور کامل دوستان خود را صرفا به این دلیل که طرف مقابلشان آنها را دوست ندارد، حذف کنند. این امر، می تواند نشان دهنده عدم اعتماد به ارزش ها و روابط خود توسط افراد مبتلا به نایس گای باشد.

 1. طرف مقابل را در گل و کادو غرق می کنند

ارائه دائمی هدایا و تمجیدها ممکن است یک حرکت محبت آمیز به نظر برسد؛ اما می تواند نشانه ای از تایید خواستن از دیگران نیز باشد. مهربانی واقعی، از مراقبت و توجه واقعی ناشی می شود نه تمایل به تمجید یا توجه.

 1. همیشه رفتار دختر مورد علاقه خود را تایید می کنند

همیشه موافق بودن با رفتار یک نفر، حتی زمانی که خلاف ارزش های شما باشد، می تواند برای هر دو طرف ضرر داشته باشد. ارتباط صادقانه و توانایی تعیین حد و مرز، اجزای ضروری یک رابطه سالم هستند. شما باید بتوانید افکار و نگرانی های خود را آشکارا بیان کنید.

 1. به طور مداوم به طرف مقابل در مورد رفتار بد دیگران، دلداری می دهند

دلداری دادن به کسی در مورد رفتار منفی دیگران، ممکن است یک عمل حمایتی به نظر برسد؛ اما می تواند چرخه ای از اقدامات ناشایست طرف مقابل را نادیده بگیرد. تشویق به مسئولیت پذیری و رشد شخصی، رویکرد سازنده تری در هر رابطه است.

در نهایت چه کنیم؟ از چه کسی کمک بگیریم؟

طبق کتاب مشهور «No More Mr. Nice Guy» سندرم پسر خوب بودن عمیقا در افراد از دوران کودکی ریشه دوانده است. این مشکل، تحت تأثیر سیستم آموزشی و خانواده می باشد. از سنین کودکی، مردم اغلب به خاطر خوب بودن، مهربان بودن و جلب رضایت دیگران، پاداش می گیرند. پاداش گرفتن و تمجیدهای مستمر از سوی معلمان، اعضای خانواده و همسالان می تواند منجر به این شود که افراد بخواهند مردم را راضی کنند.

یک پسر خوب در حال خیال پردازی وینگمن فارسی

تأثیرات نظام آموزشی و تربیت خانوادگی می توانند افراد را تبدیل به پسرانی خوب کنند. نایس گای ها همیشه در تلاش برای برآورده کردن انتظارات اجتماعی به هر قیمتی هستند. با این حال، این رفتار می تواند پیامدهای منفی در روابط بین فردی داشته باشد.

دکتر گلاور یک راه حل گام به گام برای افرادی که به دنبال رهایی از شخصیت مرد خوب هستند، ارائه می دهد. این راه حل، شامل شناسایی و تصدیق نیازهای خود، تعیین مرزهای سالم و تمرین مراقبت از خود است. افراد با یادگیری اولویت دادن به رفاه و خواسته های خود، شروع به رهایی از چرخه مهرطلبی از دیگران خواهند کرد.

دکتر گلاور پیشنهاد می کند که افراد به طور فعال این تکنیک ها را برای یک دوره چهار ماهه تمرین کنند. اگر پس از این مدت، فرد همچنان برای کنار گذاشتن ذهنیت مرد خوب و تثبیت خود در روابط تلاش کند، باید به روانشناس مراجعه نماید. روانشناس می تواند حمایت و راهنمایی بیشتری در پرداختن به مشکلات ریشه دار و ایجاد الگوهای رفتاری سالم تر ارائه دهد.

 • جمع بندی

با پیروی از این مراحل و کمک گرفتن از روانشناس (در صورت نیاز)، افراد می توانند شروع به رهایی از محدودیت های مرد خوب بودن کنند. از این رو توصیه می کنیم که حتما این کتاب را خوانده یا از دوره های آموزشی متنوع آکادمی وینگمن استفاده کنید. این دوره براساس این کتاب و دیگر اصول روانشناسی معتبر تهیه شده است. برای تغییر نگرش خودتون امروز پله صفر رو تهیه کنید.

آموزش رایگان پله صفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد