مرد آلفا کیست و چگونه آلفا شویم؟ ۸ باور غلط که به شما نمی‌گویند

مرد آلفا کیست و چگونه آلفا شویم وینگمن

در این مقاله با هم بررسی می‌کنیم مرد آلفا یعنی چی؟ مرد آلفا چه ویژگی‌هایی داره و چه تفاوت‌هایی با مرد سیگما داره؟ اصول رفتاری مردان کاریزماتیک و دارای ارزش اجتماعی بالا طبق نظر دکتر جردن پیترسون چیست؟ قدرت در ارتباطات اجتماعی به چه معناست؟ مرد آلفا در پیکاپ آرتیست چگونه وارد جامعه ما شد. چگونه تبدیل به مرد آلفا بشیم؟ مرد آلفا شدن چه مزایا و چه معایبی دارد؟ شخصیت آلفا اکتسابی یا ذاتی است؟ چه تصورات اشتباهی درباره رفتارهای مردان آلفا وجود دارد؟ همچنین بررسی می‌کنیم که مرد سیگما چه ویژگی‌هایی داره و چه تفاوت‌هایی بین مرد الفا و سیگما وجود داره.

برای شروع حتما ویدیو پایین رو تماشا کنید.

 

برای اصلاح تمام اشتباهاتی که در ویدیو گفته شد حالا پله صفر رو رایگان تهیه کن!

فهرست مطالب پنهان

مرد آلفا یعنی چی؟

طبقه بندی اجتماعی جنسی و معنی مرد آلفا وینگمن فارسی

جایگاه جانوارانی که به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند و دارای جامعه سلسله مراتبی هستند از لحاظ قدرت اجتماعی در رفتارشناسی طبقه بندی می‌شود. جانور آلفا به رهبر یک گروه جانوران گفته می‌شود که معمولا قوی‌ترین، با تجربه ترین و فعال ترین جانواران گروه هستند. الفا معمولا تنها نر گله هست که تولید مثل انجام می‌دهد.

 بنابراین مرد آلفا در گروه‌های انسانی هم مشابه جانواران به رهبر یک گروه آدم‌ها گفته میشه که افراد گروه ازون فرد حرف شنوی دارن و مرد آلفا شخصیتی کاریزماتیک و تاثیرگذار بین اعضای گروه دارد. مردان الفا مردان موفقی هستند و معمولا در رده‌های بالا جامعه قرار دارند.

فرق مرد آلفا در انسان و جانواران در گذشته‌های دور کم بود. در آن زمان مشابه گله شیرها زور حرف اول را می‌زد ولی امروز دیگه نمی‌بینیم که برای مثلا ترفیع شغلی چند نفر با هم درگیر بشن!

مرد آلفا کیست؟

مرد آلفا کیست و چگونه تعریف می شود وینگمن فارسی

در تعریفی ساده مرد آلفا فردی از اعضای گروه است که بیش‌ترین قدرت را دارد. امروزه قدرت دیگر قدرت فیزیکی که مثالش رو زدیم نیست بلکه به چیز‌های دیگری وابسته است.

قدرت در علوم اجتماعی به معنی توانایی افراد یا گروه‌ها برای دست‌یابی به هدف‌ها یا پیش‌برد منافع خود از راه واداشتن افراد دیگر جامعه به انجام دادن کاری خلاف خواست خود آن افراد است. قدرت یک مزیت اجتماعی است که مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از درگیری‌ها در جامعه برای دستیابی به آن است.

مرد آلفا این قدرت را با توجه به ویژگی‌های خود، ثروت و عامل زور به دست آورد یا افزایش دهد. یکی از عوامل اثرگذار بر قدرت مرد الفا کاریزما است.

عامل زور در ارتباطات روزمره کاربرد ندارد هرچند هنوز هم دیده می‌شود. ثروت هم به طور مشابه یکی از عوامل قدرت است که مثالش رشوه دادن برای انجام کار هستش. همونطور که خودتون هم احتمالا تا الان متوجه شدید در روابط عاطفی و بسیاری از روابط اجتماعی ثروت عامل کلیدی نیست بلکه اون کاریزما است که قدرت اجتماعی رو مطرح می‌کنه.

مرد آلفا پیکاپ آرتیست

مرد الفا در حوزه پیکاپ آرتیست وینگمن فارسی

سال‌ها قبل که مساله ارتباط با زنان وارد جامعه فارسی شد، یکی از منابعی که استفاده شد و منبع بسیار خوبی هم هست کتاب میستری متد بود. در اوایل این کتاب که ترجمه بومی شده‌اش رو برای استفاده شما قرار دادیم مساله رفتارهای هیجانی و تکاملی مورد بررسی قرار گرفته.

با بررسی‌های متعدد در میستری متد متوجه شدن یک مرد جذاب و یک شریک عاطفی و جنسی بالقوه که ناخوداگاه زنان رو تحریک می‌کنه اشتراک زیادی با مرد آلفا داره. این منجر به خطایی میشه که در فضای امروز زیاد می‌بینیمش و اون اینه که مردان الفا رابطه موفقی خواهند داشت. در حالی که اصلا اینطور نیست!

مرد آلفا در رابطه – چرا مرد آلفا لزوما رابطه موفقی نخواهد داشت؟

شرط اول رابطه موفق سلامت روانی دو طرف هست. در حالی که مرد آلفا می‌تونه سلامت روانی نداشته باشه! یا اینکه مرد آلفا با زنی با جذابیت‌های بالای جنسی و فیزیکی وارد رابطه بشه ولی به علت اختلالات شخصیتی یا تفاوت ارزشی بالا نتونه رابطه موفقی داشته باشه. برای جزییات بیشتر حتما ویدیو بالا رو ببینید.

پس حواستون به این باشه که آلفا شدن باعث دختر پسند شدن می‌شود ولی به هیچ عنوان ضمانتی بر رابطه عاطفی موفق نیست!

آلفا شدن

چگونه تبدیل به یک مرد آلفا شویم وینگمن فارسی

بریم با هم بررسی کنیم آیا آلفا شدن ممکنه یا ما آلفا به دنیا میایم.

اکتسابی یا ذاتی؟

آیا می‌تونیم در شخصیت خودمون تغییری ایجاد کنیم یا شخصیت ما ثابته؟ رویکرد قدیمی میگه:

 • ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است. توله سگ تازی نگردد چون که بنیادش سگ است.
 • عاقبت گرگ زاده گرگ شود گرچه با آدمی بزرگ شود.

دکتر ویلیام گلاسر بنیانگذار یکی از کاربردی ترین تئوری‌های روانشناسی یا تئوری انتخاب و پروفسور کارول دوئک با تحقیقات چندساله و به صورت جداگانه به این سوال بالا جواب دادند.

پس آیا آدم‌ها می‌تونن تغییر کنن؟ آیا می‌تونیم آدم‌ها رو تغییر بدیم؟! جواب نهایی این تحقیقات نشون داد که تنها در صورتی آدم‌ها می‌تونن تغییر کنن که خودشون بخوان!

چجوری مرد آلفا بشیم؟

تبدیل شدن به مرد آلفا وینگمن فارسی

همونطور که گفتم شرط اول اینه که خودتون بخواید. مطمئنا شمایی که دارین این آموزش رو می‌خونید و ما رو دنبال می‌کنید این شرط دارید.

متاسفانه آموزش‌های غیر دقیق و اشتباه برای الفا شدن و شخصیت کاریزماتیک خیلی زیاده. مثالی از این‌ آموزش‌ها مرد آلفا و کاریزماتیک رو شخصی خشک و جدی با یک نگاه نافذ معرفی می‌کنه که به هرکس نگاه می‌کنه آدم جرات نمی‌کنه بهش بگه بالای چشمت ابروعه. باید خدمتتون بگم این یه آدم کاریزماتیک نیست بلکه یه آدم یبثه که ارتباط باهاش بالای ۱۰ دقیقه کار خیلی سختیه!

 برای آلفا شدن اتفاقا باید فردی باشید که مهارت شوخ طبعی بالایی داشته باشه و جدای ازون بدونه که این شوخ طبعی رو کی و کجا استفاده کنه. خوشحالیم که آموزش رایگان شوخ طبعی رو در فصل پنجم سریال وینگمن بررسی کردیم. برای جزییات مفصل‌تر در خصوص آلفا شدن و فاجعه‌ای که در آموزش‌های سایر همکاران ما وجود داره حتما ویدیو بالا دقیقه ۳۰ به بعد رو تماشا کنید.

برای یاد گرفتن شوخ طبعی که یکی از مهارت‌های مرد آلفاست اینجا رو کلیک کن

مرد سیگما چیست و چه تفاوتی با مرد آلفا دارد؟

مرد سیگما و تفاوت او با سایر مردها وینگمن فارسی

امروزه در مقابل مرد آلفا چیزی درفضای مجازی و شبکه های اجتماعی به اسم مرد سیگما مطرح است. می‌خوایم با هم بررسی کنیم که مرد سیگما چیست، آیا خوب است و در ارتباط با زنان چه تاثیری دارد؟

مرد سیگما را اصطلاحاً تعریف کردند به گرگ تنها (lone wolf) و مردی که خیلی علاقه‌ای به ارتباطات اجتماعی نداره. برخلاف مرد آلفا که رهبری گروه رو به دست میگیره علاقه ای به ارتباط با گروه ها نداره. درون‌گرا هست و سرش توکار خودشه. خیلی وقت‌ها هم اصلاً از زنان فاصله می‌گیره و ممکنه علاقه نداشته باشه با زنان هم ارتباط داشته باشه.

مرد آلفا به واسطه مهارت‌های اجتماعی بالا آدم برون‌گرایی سردسته است اعتمادبه‌نفس بیرونی داره و راحت حرف می‌زنه و مقابل مرد سیگما قرار داره. مرد سیگما کلا با آدم‌ها کانکت نیست و چه‌بسا اصلاً از آدما خوشش نمیاد. پس حرف مشترکی با آدم‌ها نداره. ویژگی بارز مرد سیگما درونگرایی است و در ادامه دلایل درونگرایی را بررسی می‌کنیم.

علل درونگرایی مرد سیگما

درونگرا بودن مرد سیگما و دلایل آن وینگمن فارسی

۱. خجالتی بودن

۲. عدم بلوغ اجتماعی

آدم‌ها توی جامعه براساس علایق، توانمندی و ارزش‌ها درکنار همدیگه جمع میشن و با هم ارتباط برقرار می‌کنن. کسی که نه مطالعه خاص، نه تفکر خاصی و نه هنر خاصی داره حرفی نداره که با مردم بزنه و بعدش در انزوای خودش فرو میره و این موضوع هیچ برتری خاصی نیست.

۳. خودشیفتگی توهمی

وقتی کسی مهارت‌های اجتماعی کافی رو نداره از جمع های اجتماعی طرد میشه.  بقیه آدم‌ها تمایلی ندارن که به اون آدم نزدیک بشن. در این مواقع فرد برای اینکه خودش رو قانع کنه دیگران رو احمق و خودش رو بهتر از دیگران تصور می‌کنه. و این همون کاری هست که مرد سیگما انجام میده.

در اینجور مواقع به خودش میگه «آدم‌ها احمقن و خیلی سطحی فکر می‌کنن!» یا «من زیادی میفهمم و درک و شعور بالایی دارم. چون‌که دیگران نمی‌فهمنش باعث درد و تنهاییه.»

در واقعیت مشاهده می‌کنیم که این افراد بدلیل عدم شخصیت و رفتار های کاریزماتیک در برقراری روابط اجتماعی مشکل دارن و از اصطلاح سیگما بودن برای برون‌افکنی معایب خودشون استفاده می‌کنن! اکثراً درون‌گرایی به این علت رخ میده. همین باعث میشه که این فرد بدلیل طرد شدن از جمع های اجتماعی مختلف در غار تنهایی خودش فرو بره و این هم اصلا چیز مثبتی نیست.

۴. انتخابگر بودن

ممکنه که مرد سیگما بخاطر مطالعات و تجربیات بسار تخصصی که کسب کرده تمایلی به برقراری ارتباط با آدم‌های عادی نداشته باشه. اما وقتی موضوع مورد علاقه‌اش مطرح میشه توجهش به برقراری ارتباط جلب میشه.

ممکنه با استادش یا کسی که از لحاظ مطالعاتی هم‌رده‌ی اون باشه صحبت کنه. حتی ممکنه مرد سیگما برای دیگران کلاسی برگزار کنه. ممکنه همچنان به دلیل اینکه مطالعات زیاد داشته دیالوگ با همه آدم‌ها براش لذت‌بخش نباشد. منتهی اگر فردی باشه که دیالوگ با این آدم به مرد سیگما چیزی اضافه کنه خیلی خوش صحبت میشه و با اون آدم حرف می‌زنه.

ممکنه آدم‌ها از دور مرد سیگما رو آدم درون‌گرا و منزوی ببینند و بعضی از مردان سیگما دیگران احمق می‌پندارند بعضی‌ها نه. افرادی که قضاوت کم تری دارند درک می‌کنند که توی سری حوزه‌ها مطالعه کردند. دیگران دنبال مسیرهای دیگری رفته باشند. دیگران دنبال هنر، ورزش، کسب و کار یا سمت قدرت و سیاست رفته اند. این به معنی نیستش که من سیگما از اون‌ها الزاماً برتر هستم.

این حالت اخیر می‌تونه حالت خوبی باشه چرا که خودتون انتخاب کردید که ارتباطاتتون رو محدود کنید. نه به این دلیل که آدما رو احمق می‌پندارید یا این‌که  نمی‌تونید ارتباطات اجتماعی داشته باشیم یا اینکه با آدم‌ها موضوع مشترک گفت و گو ندارید.

 اکثر کسایی که الان به ‌مفهوم مرد سیگما علاقه‌مند شدند آدم‌هایی هستند که مهارت‌های ارتباطی ندارند  و افراد خاصی نیستند. زیاد می‌بینیم که فرد یک گیمر ساده است. در دنیای خودش چون نمی‌تونه با سایر آدمها ارتباط برقرار کنه فقط فیلم و سریال می‌بینه و بازی ویدیویی رو دنبال می‌کنه. منتهی چون میخواد نسبت به خودش احساس بهتری داشته باشه اسمشو مرد سیگما میذاره.

آیا درونگرایی مردان سیگما در ارتباط با زنان مفیده؟

آدم‌های درون‌گرا اگر ظاهر خوبی داشته باشند یا اگر رفتارهای خاصی داشته باشند که کنجکاو کننده باشه زنان مقداری کنجکاو می‌شند که به آشنایی با اون مرد تمایل پیدا کنند. مردان درونگرا در این حد که کنجکاوی ایجاد می‌کنند ممکنه زنان علاقه‌مند به آشنایی با اینا باشن. اما اگه تو رابطه‌ اگر این درون‌گرایی در اثر اجتماع گریزی و حرفی نداشتن با مردم باشد بسیار آدمای خسته‌کننده‌ای می‌شن که به هیچ عنوان مفید نیست.

در نقطه مقابل اگر فرد درونگرا انتخاب کرده باشد که با دیگران ارتباط برقرار نکند اتفاقاً الان این خانم خیلی حرف داره که با این مرد بزنه. اکثریت خانم‌هایی که به مردان درونگرا فرصت آشنایی می‌دهند اینچنین تصوری دارند. اما واقعیت اینه که اکثر آدم‌های درون‌گرا این‌جوری نیستن. حرف خاصی ندارند و در ارتباطات اجتماعی ضعیف هستند.

درون‌گرایی سکسی و جذاب همراه با صدای خش‌دار که مدل موی خاصی دارد (مثلاً تیموتی شالامی) این افراد جذابیتشون بخاطر درون‌گرا بودن‌شون نیست بلکه جذابیتشون به چهره، صدا و حالت‌های خاصیه که دارن. لطفا فکر نکنید که درونگرایی بیش از حد باعث جذابیت و ترغیب زنان به برقراری رابطه با شما میشود!

جایگاه کاری و اجتماعی مردان سیگما چگونه است؟

رابطه مرد سیگما و کار وینگمن فارسی

بسته به شغل و تاثیر نیاز به روابط اجتماعی در رضایت و موفقیت فرد در زندگی ممکن است که مردان سیگما موفق یا بسیار شکست خورده باشند. به طور مثال هنرمند، نویسنده، طراح یا کسی که در محیطی کار می‌کند که نیازی به روابط اجتماعی زیادی ندارد مشکلی هم با این درونگرایی نخواهد داشت. اما اگر مسیر شغلی را انتخاب کرده باشد که نیاز به روابط اجتماعی بالایی دارد (فراموش نکنید شبکه کاری در موفقیت اکثر مشاغل تاثیر مهمی دارد.) به مشکلات زیادی برمیخورد و بعید است به موفقیت چشمگیری دست یابد.

در میان طرفداران رفتار سیگما چیزی که بسیار خنده دار بنظر می‌رسد اینه که الگوی رفتاری ایده آل شخصیت پاتریک بیتمن(Patrick bateman) در فیلم  American psycho است. در نگاه اول این فرد بسیار پولدار، جاه طلب و همچنین موفق است ولی فکر کنم اشاره به این قسمت کافی باشد که نویسنده این داستان  یک مرد همجنسگرا و کارگردان این فیلم هم یک خانم فمینیست است که در زمان ضبط فیلم ۴۷ ساله بود و این فیلم هم متعلق به ۲۳ سال پیش است. احتمالا الگوی مناسبی برای انتخاب رفتار نیست!

۸ باور اشتباه در خصوص مرد الفا

یکی از مشکلات بزرگ در مسأله‌ی مرد آلفا و کاریزمای اکتسابی در جامعه فارسی آموزش‌های غلطی است که در این محیط وجود دارد. دوستانی که سایر آموزش‌های ما را دنبال کردند می‌دونند که ما به حذف اشتباهات تأکید بسیار ویژه‌ای داریم چراکه حذف اشتباهات سریع‌ترین راه برای رشد در کوتاه ترین زمان است. همچنین راه بسیار آسون هستی چون‌که شما بدون این‌که نیاز باشد کار جدیدی بکنید صرفاً برخی از کارهای قبلیتون رو مرتکب نمی‌شین و نتایج شما بدون این‌که با چالش یادگیری مهارت‌های جدیدی روبه‌رو باشید رشد و بهبود بسیار چشمگیری پیدا می‌کند.

توی ویدیو ده مورد از اشتباهاتی که در فضای برقراری رابطه‌ی عاطفی و ساخت شخصیت مرد آلفا هست رو بررسی کردیم و در ادامه‌ی این مقاله می‌خواهیم که هشت مورد دیگه از باورهای اشتباه رو بررسی کنیم.

 1. مرد آلفا هیچ‌وقت شکست نمی‌خورد

شگست ناپذیری مرد آلفا وینمگن فارسی

 متأسفانه می‌بینیم که در ادامه ساخت همون تصویر باحال که توی ویدیو بهش اشاره کردیم یکی از توصیفات مرد آلفا شکست ناپذیری اون هست. درحالی‌که ما می‌دونیم زندگی واقعی قصه نیست. چالش‌های مختلف الزاماً همراه با شکست و پیروزی هستند. شکست یکی از وقایع طبیعی در زندگی همه ماست و هنر یک مرد آلفا که مردی با ارزش اجتماعی بالا تعریف میشه شکست نخوردن نیست. (چون‌که این موضوع غیرممکنه!) بلکه داشتن بلوغ و هوشمندی بالا جهت شرکت نکردن در چالشیه که می‌دونه قراره در اون شکست بخوره. همچنین بعد از شکستی که خورده دوباره شروع می‌کنه. منتها این‌بار باتجربه‌تر چراکه درس‌های شکست قبلی هم همراهش هست.

 1. مرد آلفا فردی سخاوتمند و بسیار بخشنده است

سخاوتمندی مردان آلفا وینگمن فارسی

 سخاوت  و کمک کردن و بخشش به دیگران یک ارزش اجتماعیه و بسیار هم کار خوبیه. منتها مردان آلفا در کنار سخاوتمندی و بخشش توانایی محدود کردن رفتارهای دیگران و همچنین “نه” گفتن درست رو دارن. بخشش و سخاوت زیاد نه‌تنها در جنبه مالی بلکه در سایر جنبه‌های زندگی هم امکان سوء استفاده دیگران رو فراهم می‌کنه. و مرد آلفا هیچ‌وقت اجازه نمی‌ده که مورد سوءاستفاده دیگران قرار بگیره.

 1. مردان آلفا در محیط‌هایی منزوی و بدون ارتباط با دیگران زندگی می‌کنند

منزوی بودن مردان در هرم بالای اجتماعی جنسی وینگمن فارسی

 در واقعیت انسان یک موجود اجتماعی هست. در دنیای مدرن افراد با تخصص‌های مختلف به میزان صمیمیت مختلف کنار هم‌دیگه جمع شدند تا با تبادل این مهارت‌ها رفاه بیشتری رو برای هم‌دیگه فراهم کنند.

این‌که یک فرد اتکای درونی بالایی داشته باشه باعث می‌شه که هدف گراتر و استمرار بیشتری در رسیدن به اهدافش داشته باشه. ولی این واقعیت وجود دارد که همه ما در زندگی‌مون محدودیت‌هایی داریم و برای کنار اومدن با اون محدودیت‌ها مجبوریم که با سایر انسان‌ها تعامل کنیم. این تعامل دوطرفه با چندین انسان الزاماً مارو مجبور می‌کنه که یکسری از کارها را که دوست داریم رو نکنیم.

نکته مهم‌تری که باید بهش دقت کرد این‌که مرد آلفا در همه موقعیت‌های زندگی در بالاترین طبقه‌ی اجتماعی نیستند و موقعیت‌هایی هم پیش میاد که یک فرد فرد بالادستی دارد. (مثل رئیس یا صاحب‌کار) و واضحه قانون شکنی و عدم پیروی از اصول و قوانینی که برای کنترل رفتارها و بوجود آوردن یک زندگی راحت‌تر در دنیای ما انسان‌ها وضع شده عاقبت خوبی نخواهد داشت و به‌شدت با بلوغ رفتاری در تضاد هست.

 1. زبان بدن غیرتخصصی

زبان بدن غیرتخصصی یکی از ویژگی‌های غلط مرد آلفا وینگمن فارسی

 این‌که بگوییم مرد آلفا همواره یک زبان بدن یکسان دارد تصور بسیار پیش‌پاافتاده‌ای از مسئله زبان بدن است. زبان بدن قسمت بسیار مهمی از ارتباط محسوب می‌شه و نکته اینه که زبان بدن‌های مختلف در موقعیت‌های مختلف متفاوت هستند.

به‌طور مثال زبان بدن شما در جلسه خواستگاری با زبان بدن شما وقتی‌که می‌خواهید از ماشین پیاده بشید و برید دعوا و همچنین زبان بدن شما هنگامی‌که با یک رفیق‌تون مشغول گفت‌وگو و خندیدن هستید بسیار متفاوته.

نکته بعدی اینه که زبان بدن ‌های فرهنگ‌های مختلف با هم‌دیگه متفاوته و این‌که شما یک زبان بدن مختص یک فرهنگ رو در یک فرهنگ دیگه استفاده کنید می‌تونه معنای کاملاً متفاوتی داشته باشه. درصورتی‌که با زبان بدن مردگونگی که در برقراری رابطه عاطفی با زنان که تمایل دارید بیشتر آشنا بشید در زیر لینک یک ویدیو برای شما قرار گرفته.

کلیک کنید و با زبان بدن مورد علاقه زنان برای برقراری رابطه عاطفی آشنا شوید!

 1. سیگار کشیدن و مصرف الکل و مواد مخدر جذاب است

 یکی از ابزارهای کلیدی که تقریباً در همه تصاویری که مرتبط با مرد آلفا و جذاب هست می‌بینیم وجود سیگار و الکله.  به‌گونه‌ای که متأسفانه امروزه در جامعه ما نیز مصرف دخانیات و مواد مخدر و الکل به یک ارزش اجتماعی و نشانه‌ای از سطح اجتماعی و طبقه اجتماعی بالاتر بودن ارزیابی می‌شه.

وجود رفتارهای مشابه مثل مصرف دخانیات و الکل می‌تونه شباهتی رو با افرادی که می‌خواهیم بهشون قدرت نفوذ اعمال کنیم ایجاد بکنه و این شباهت باعث راحت‌تر کردن ادامه ارتباط می‌شه ولی یک عامل کلیدی نیست و به‌هیچ‌عنوان ارزششو نداره که سلامتی‌تون رو برای هم‌چین مسئله‌ی پیش‌پاافتاده‌ای به خطر بیندازید.

 1. توجه به رابطه عاطفی نشانه آلفا بودن است

توجه به رابطه عاطفی در مردان با ویژگی‌های برتر وینگمن فارسی

 در ویدیو هم اشاره کوچکی کردیم که مرد آلفا می‌تواند رابطه خوبی داشته باشد یا نداشته باشد. در واقعیت برقراری رابطه عاطفی خوب بسیار شبیه به آشپزی کردن می‌مونه. شما به مواد اولیه مناسب دستورالعمل مناسب و همچنین مهارت و تجربه کافی نیاز دارید که یک نتیجه خوب رو بدست بیارید. توجه به رابطه عاطفی هم عاملی مستقل از آلفا بودن یا نبودن شخصیت‌های موجود دراین‌رابطه است. توجه به نیازهای احساسی طرف مقابلتون، تلاش برای خوشحال کردن و ابراز علاقه مداوم برای رضایت از رابطه عاطفی ضروریه.

مرد آلفا هم با توجه به این‌که یکی از اصول رفتار آلفا یادگیری مداوم و تلاش برای پوشش نقاط ضعف است بلوغ رفتاری و سواد رابطه خوبی دارند ولی توجه کردن به شریک عاطفی و جنسی اثباتی بر آلفا بودن نیست. چراکه اصلاً ممکن است آن مرد آلفا مجرد باشد.

 1. مرد آلفا همواره صادق است

صداقت همیشگی مرد آلفا از باور‌های اشتباه است وینگمن فارسی

 صداقت محض یکی از اون رفتارهایی که به‌عنوان ارزش اخلاقی بالا ارزیابی می‌شه. ولی در واقعیت می‌دونیم که وجود نداره و امکان‌پذیر نیست. صداقت محض یکی از دروغ‌های بچه‌گانه در تصورات آدم‌هاست. واضحه که همه ما برای دوری از درد برخی از اتفاقات یا دریافت برخی از لذت‌ها و چیزهایی که ما را خوشحال می‌کنند دروغ‌هایی رو می‌گیم.

وقتی‌که دروغ می‌گیم برآوردی از آسیب و ضرر احتمالی اون دروغ داریم و درصورتی‌که اون آسیب و ضرر ارزشش رو داشته باشه اون دروغ رو می‌گیم. البته که ما به‌هیچ‌عنوان توصیه به دروغ‌گویی نمی‌کنیم و لازمه که حد آسیب هر عمل نسبت‌ به مقدار رایج در عرف اون جامعه مشخص باشه.

به‌طور مثال این دروغ که “فلانی هم سلام می‌رسونه.” دروغ بسیار رایجی که همه ما می‌گیم و به‌گونه‌ای به عرف جامعه ما تبدیل شده. نکته مهم‌تری که درمورد دروغ وجود داره اینه که در برخی مواقع دروغ گفتن به نفع طرف مقابل است و در این‌جا بین دو عامل صداقت محض و حفظ ارزش‌های درونی یا حفظ رابطه عاطفی و بهبود رابطه با اون فرد باید انتخاب کنیم. واضحه که بلوغ رفتاری باید در اون جایگاه خاص قضاوت بکنه و بسیار زیاد پیش میاد که ما برای این‌که به نفع طرف مقابل‌مون کارکرده باشیم بهش دروغ بگیم. راحت‌ترین مثالی هم که می‌شه زد یه دروغه که همه ما شنیدیم و اون اینه که آمپول درد نداره.

 1. ظاهر جذاب و خوب

ظاهر جذاب و خوب در مردان آلفا به عنوان یک باور اشتباه وینگمن فارسی

 آراسته بودن خیلی خوبه و در برداشت اولیه‌ای که افراد از ما دارند بسیار مؤثره ولی برداشت اولیه تنها عامل کلیدی در برقراری این ارتباط نیست. این‌که یک نفر آراسته باشه و مدل موی خوبی داشته باشه تأثیری در مسئولیت‌پذیری و پذیرش تعهد اون فرد نداره.

آراستگی و لباس خوب باعث پوشش نقاط ضعف یا بهبود نقاط قوت یک‌نفره نمی‌شه. دلیل این‌که آراستگی و به‌طورکل ظاهر در ارتباطات مهمه این‌که مغز ما از پدیده‌ای به اسم اثر هاله‌ای استفاده می‌کنه. اثر هاله‌ای به این شکل کار میکنه که وقتی مغز ما قسمتی از یک اطلاعات رو داره بقیه اون اطلاعات رو هم براساس همان قسمتی که در دسترسش هست تخمین می‌زنه. به‌همین شکلی که وقتی یک نفر که پوشش بسیار خوبی داره رو می‌بینه خودبه‌خود سایر ویژگی‌های خوب و پسندیده و ارزش‌های اجتماعی مثل مسئولیت بالا، بلوغ رفتاری بالا، تحصیلات بالا، کاریزمای زیاد و همچنین ثروت زیاد را هم درمورد این فرد تخمین می‌زنه.

۸ + ۱ رفتار مرد آلفا در دیدگاه دکتر جردن پیترسون

دکتر جردن پیترسون وینگمن فارسی

 تا این‌جا ۸ تصور اشتباه دیگه درمورد مردان آلفا رو با هم‌دیگه بررسی کردیم و در ادامه این مقاله می‌خوام که ۸ + ۱ رفتار که در درون اصول مرتبط به رفتارهای مرد آلفا از نظر دکتر جردن پیترسون هستن رو براتون بگم. لطفاً این رفتارها رو با دقت بررسی بکنید به این خاطر که شبیهش در آموزش های سایر مدرسین وجود ندارد.

 1. تعادل میان احترام و اقتدار

تعادل بین قدرت و اعتبار برای آلفاشدن لازم است وینگمن فارسی

کاریزمای اکتسابی از شامل قسمت‌های زیادی است که دو قسمت از اون‌ها بلوغ رفتاری و مردگونگی هستند. بلوغ رفتاری تعیین می‌کنه که زن چقدر از طرف مرد مورد احترام باشد و همچنین مرد گونگی میزان اقتدار و حمایت گری یک اون مرد در ارتباط با اون زن رو مشخص می‌کنه. بروز هر دوی این‌ها ضروریه. چراکه احترام به‌تنهایی بدون رفتارهای مردگونه باعث می‌شه که درعمل یک پسر گوگولی و بی‌آزار داشته باشیم و چیزی که در آخر پیش میاد اینه که اون پسر تبدیل به داداشی دختر می‌شه. چون‌که دختر نسبت‌به اون پسر میل جنسی نداره. اقتدار و حمایتگری به‌تنهایی و بدون بلوغ رفتاری به این ختم می‌شه رفتارهایی ناشایست مثل سلطه‌گری، زورگویی، توهین یا محدود کردن بیش‌ازحد و غیرت اشتباه به وجود بیاد.

 1. تعادل بین قسمت‌های مختلف زندگی

 یکی از اولین و کلیدی‌ترین نکاتی که مردان در مسیر رشد فکری خودشون یاد می‌گیرن اینه که زندگی قسمت‌های مختلفی دارد و از قسمت‌های خانوادگی، عاطفی، کاری و شخصی تشکیل شده. برقراری تعادل بین این چهار قسمت ضروریه. مشکل در هر کدوم می‌تونه باعث ایجاد مشکل در قسمت دیگری هم بشه.

برقراری تعادل بین قسمت‌های مختلف زندگی کار بسیار سختیه و بهترین نکته ای که طبق تجربه شخصی خودم بهتون می‌گم اینه که دنبال کمال‌گرایی و نتیجه ایده‌آل نباشید. درعمل امکان نداره که یک فرد فشار کاری بالایی رو داشته باشه، زندگی عاطفی خوبی رو داشته باشه. هم‌زمان بتونه توجه و رابطه بسیار زیادی رو با اعضای خانواده‌اش داشته باشد و همچنین هم بتونه با به رضایت بسیار بالایی در زندگی شخصی‌اش که شامل ارتباط با دوستان و هم چنین مهارت‌های شخصی مثل باشگاه رفتن و هر مهارت‌های فرعی مثل یادگیری زبان و موسیقی باشه بپردازه.

نکته‌ای که درمورد برقراری تعادل در قسمت‌های مختلف مطرح میشه اینه که مسئولیت بسیار بزرگیه و همون‌طور که قبلاً اشاره کردیم مسئولیت‌پذیری یکی از ارکان اصلی در افزایش پذیرش اجتماعی شخصیت‌های مرد آلفا است.

 1. قاطعیت

 وقتی‌که بحثی پیش میاد و نوبت به تصمیم‌گیری می‌رسه مرد آلفا در تصمیمی که می‌خواد بگیره به شرط این‌که نظر درست رو داشته باشه و آگاه باشه که نظر درست رو داره به‌هیچ‌عنوان تردیدی نمی‌کنه. منتها در نقطه مقابل وقتی‌که اشتباه اون تصمیم هم مشخص شد هیچ خجالتی از پذیرش اشتباهش ندارد. چراکه پذیرش اشتباه خود قسمتی از تعهد و مسئولیت‌پذیریه. دلیلی که بسیاری از افراد اشتباه خودشون رو حتی وقتی‌که واضح است رو نمی‌پذیرند اینه که تعهد کافی نسبت ‌به کاری که قبول کرده بودند و ضعف پاسخی که نسبت‌به اون مشکل خاص داشتند رو ندارند.

 1. حمایت گری به‌جای قهرمان بازی

چیزی که باعث می‌شه مرد در روابط عاطفی به‌شدت مورد سوءاستفاده قرار بگیره و همچنین نتیجه مطلوبی رو در تلاش برای برقراری رابطه با اون زن نگیره اینه که به‌جای این‌که نقش حامی اون زن رو داشته باشه در نقش قهرمان اون زن ظاهر می‌شه و کارهاش رو براش انجام می‌ده.

تفاوت یک فرد حامی و یک قهرمان این هستش که یک فرد حامی به انجام اون فعالیت توسط فرد موردنظر کمک می‌کنه و باعث می‌شه که دستیابی به اون نتیجه توسط اون فرد مورد نظر راحت‌تر بشه. درحالی‌که یک قهرمان به‌جای این‌که به رشد اون فرد کمک کنه تا به نتیجه مورد نظر برسه مستقیماً اون نتیجه رو برای فرد فراهم می‌کنه. وقتی‌که یک نفر نقش قهرمان رو برعهده می‌گیره بجای این‌که مثل یک قهرمان ازش تقدیر بشه بیشتر نقش نوکر، داداش یا عابر بانک فرد مقابل می‌شه.

 1. محافظت کنندگی

محافظت کنندگی در مردان وینگمن فارسی

 بروز محافظت کنندگی شامل دو قسمت مهم می‌شه. قسمت اول توجه به حساسیت هاست. هر کسی حساسیت‌های خاص خودش رو داره. به‌طور مثال ممکنه که یک زن روی چهره یا سایز لباسش حساسیت بالایی داشته باشه.

ضروریه که یک فرد که نقش محافظت‌کننده رو داره به‌هیچ‌عنوان اون حساسیت‌ها و خط‌قرمزهای طرف مقابلش رو تحریک نکنه و براساس اهمیت و نزدیکی که با اون فرد داره حتی اجازه نده که دیگران اون حساسیت‌ها و خط قرمزها را تحریک کنند.

قسمت دوم محافظت کنندگی به تمایز بین دلگرمی و امید دادن مربوط می‌شه. بسیاری از وقت‌ها طرف مقابل مرد آلفا که باهاش در ارتباطه با چالشی روبرو می‌شه که در اون چالش کمکی از دست مرد آلفا بر نمیاد.

اشتباه بسیار رایجی که سایر مردها می‌کنند اینه که وعده حل شدن اون مشکل رو می‌دهند. درحالی‌که بسیار محتمل هست اون مشکل به‌نحوی که فرد مورد نظر می‌خواد حل نشه و به‌همین خاطر هم هست که شما باید به‌جای امید ، دلگرمی بدید. دلگرمی شامل یادآوری کردن توانایی‌های فرد موردنظر و شایستگی‌هایش جهت عبور از آن مشکل خاصه.

 مثال محافظت کنندگی مرد آلفا

 دختر: وای پس فردا امتحان دارم. خیلی سخته. اصلنم هیچی نخوندم. احتمالاً این درس رو می‌افتم.

 امید دادن (پاسخ اشتباه): نه بابا خیالت راحت، پاس می‌شی غمت نباشه.

 در این حالت اگر که اون دختر بیفته و درس رو پاس نکنه اعتبار مرد در دیدگاه اون دختر کاهش پیدا کرده.

دلگرمی دادن(پاسخ درست): امتحان سخته و کاملاً هم حق داری که سخته ولی فراموش‌ نکن که اگه تو قوی نبودی هیچ‌وقت به این مرحله نمی‌رسیدی که صلاحیت شرکت در این امتحان رو داشته باشی. تا جایی‌که من شناختمت خیلی قوی‌تر از اون چیزی هستی که این امتحان بخواد باعث بشه که تو نسبت‌به خودت شک کنی.

 در این حالت حتی اگر اون امتحان شکست بخورد و دختر موفق به پاس کردن اون درس نشه می‌شه خیلی راحت یه عامل بیرونی و یه بهانه‌ای ساده از قبیل بد بودن سؤالات، بد نمره دادن استاد یا چیزهای دیگر پیدا کرده ولی همچنان مرد به‌خاطر احساس خوب و مثبتی که به اون دختر داده ارزش اجتماعی‌اش در دیدگاه اون دختر افزایش پیدا می‌کنه.

 1. غیرت درست

 بروز اشتباه غیرت اینه که مرد بره دنبال محدود کردن دختر و این‌که مرد اجازه نده دختر لباس خاصی رو بپوشه، جای خاصی بره یا با افراد خاصی در ارتباط باشه. در مسئله غیرت سه عامل مطرحه:

 1. محیطی که اون دختر توش حضور داره

عامل محیط تعیین‌کننده رفتار استاندارد و نرمال در اون شرایط خاصه به‌طور مثال شما نمی‌تونید انتظار داشته باشید که با پارتنرتون که قبل‌از شما هم مسافرت خارجی می‌رفته و در لب ساحل بیکینی می‌پوشیده به مسافرت خارجی برید و انتظار داشته باشید که لب ساحل یک لباس کاملاً پوشیده داشته باشه.

 1. شخصیت طرفین رابطه

نقشی که در مورد شخصیت دو طرف مطرحه اینه که هر کسی براساس محیطی که توش بزرگ شده و چیزی که در اطراف خودش تجربه کرده استانداردی رو در مورد پوشش و همچنین ارتباط با سایر اعضای جنس مخالف در درون ذهن خودش داره. ضروریه که شما با شخصیت طرف مقابلتون هم آشنایی داشته باشید و فراموش نکنید که احتمالاً نمی‌شه شخصیت طرف مقابل رو تغییر داد به‌همین خاطر اگر در مسئله غیرت اختلاف‌نظر شدیدی دارید لطفاً با او طرف مقابلتون وارد رابطه نشید و اون رابطه رو ادامه ندید.

 1. میزان پیشرفت و آشنایی که بین دو طرف صورت گرفته
 2. دوری از روابط نامناسب

از روابط نامناسب دوری کنید وینگمن فارسی

تا الان کلی درمورد روابط خوبی که مرد آلفا می‌تونه برقرار کن

ه و مهارت‌های ارتباطی بالایی که دارد صحبت کردیم. همچنین در مورد مزایای برقراری ارتباط با مرد آلفا که شامل مسئولیت‌پذیری بالا، تعهد بالا و توان‌مندی‌های بالاشون هست صحبت کردیم. نکته‌ای که در این‌جا ما به اندازی کافی مورد توجه قرار نمی‌گیره اینه که ارتباط یک مسئله دو طرفه است. مرد آلفا همون‌طور که می‌دونه چطور مرزها، احترام، شوخ‌طبعی درست و جایگاه درست در ارتباط با طرف مقابلش داشته باشه میدونه برای‌اینکه بتونه ارتباط خوبی داشته باشه به‌هیچ‌عنوان نباید با افراد نامناسب هم وارد رابطه بشه.

 یکی از رایج‌ترین مثال‌هایی که از الگوی ارتباطی نامناسب بین مرد و زن دیده می‌شه اینه که دختر به‌شدت از رابطه قبلیش آسیب‌دیده و طبق توصیفات اون دختر مردی که قبل‌از شما با اون دختر وارد رابطه بوده عملاً یک جلاد بی‌عاطفه و سرد خشن بی‌روح و وحشیه و اون هم قربانی این رفتارهای نامناسب اون مرد بوده و شما در نقش یک قهرمان وارد شدید. اون آسیب‌هایی که دختر از اون رابطه دیده بود رو پاک کردید و الان قهرمان زندگی اون دختر می‌شید.

چیزی که در واقعیت اتفاق می‌افته اینه که بعد از مدتی شما در نقش جلاد قرار خواهید گرفت. دختر مجدداً ناراحت خواهد شد. از شما فاصله می‌گیره. اون رابطه به جدایی ختم می‌شه. سپس نفر بعدی می‌رسه و اون نقش قهرمان و شما نقش جلاد و دختر مجدداً نقش قربانی رو ایفا خواهد کرد و این چرخه دائماً تکرار خواهد شد.

بسیاری از افراد در نقش قربانی گیر افتاده‌اند و توانایی این را ندارند که الگوی ذهنی خارج از قربانی بودن را داشته باشد وقتی‌که با همچین فردی روبه‌رو می‌شید لطفاً ناجی دختر نباشید بلکه ارتباط‌تون رو با اون فرد تا حداکثر امکان کاهش بدید.

 1. گفت‌وگوی جذاب

 تا الان به دفعات بسیار زیادی اشاره کردیم که مهارت‌های ارتباطی بالا یکی از ملازمات جهت پذیرش اجتماعی به‌عنوان نقش آلفا است. اشتباهات بسیار زیادی از قبیل زبان بدن، الگوهای برقراری ارتباط اشتباه و همچنین ارزش‌های اجتماعی اشتباه رو بررسی کردیم.

 5 مورد هست و که لازمه در یک گفتگو وجود داشته باشند تا اون گفتگو برای هر دو طرف جذاب باشه:

 1. شوخ طبیعی
 2. تعلیق و نگه‌داری توجه دائمی
 3. نوسانات و تنوع احساسی
 4. تعریف و توجه به طرف مقابل به اندازه
 5. گفت‌وگوی جنسی بدون هول بازی

۸+۱٫ تلخ نبودن

مرد آلفا نباید تلخ باشد وینگمن فارسی

 موضوعات زیادی خوشایند هستند و در حالت عادی هم وقتی ما انسان‌ها دور هم جمع می‌شیم درمورد اون‌ها حرف می‌زنیم. منتها یک رفتار که مخصوصاً بین ما مردها رایج اینه که وقتی دور هم جمع می‌شیم شروع می‌کنیم به منفی‌بافی و از شرایط دائمی غر زدن و این‌که اقتصاد چقدر شرایط بدی داره، بازار کار خوابیده. سیاستمدارا فاسد هستند. و موارد مشابهی که احتمالا زیاد شنیدید. ضروریه که برای یک ارتباط خوشایند از موضوعات تلخ در گفت‌وگو دوری کنیم.

 موضوعات تلخ:

 1. موضوعات چندش‌آور مثل خون، محتویات توالت، سوسک و غیره
 2. خشونت
 3. روابط قبلی (مخصوصاً آسیب هایی که هنوز باقی مانده‌اند)
 4. منفی نگری

وقتی‌که تا این‌جای مقاله رو مطالعه کردید مطمئنا که براتون به اندازی کافی جذاب بود. امیدوارم که در کنار جذاب بودن مفید هم بوده باشه. در این مقاله ما مفصل بررسی کردیم که مردان آلفا چه کسانی هستند که تمایزهای رفتاری با سایر مردم دارند. چه مزایا و معایبی وجود دارد و چگونه جزو آن گروه باشید. مرد سیگما چه ویژگی‌هایی داره و چه تفاوت‌هایی با مرد آلفا داره.

 دلیل شکست بسیاری از مردهایی که آموزش رو تا این‌جا دنبال می‌کنند اینه که به آموزش‌ها عمل نمی‌کند بلکه صرفاً دنبال جمع‌آوری اطلاعات و آموزش هستند. لطفاً شما جزو اون‌ها نباشید و به نکاتی که در این آموزش یاد گرفتید عمل کنید با توجه به این‌که این آموزش براتون مفید بوده دوره رایگان پله صفر هم برای شما مفید خواهد بود که می‌تونید از دکمه زیر دانلودش کنید.

کلیک کن و پله صفر رو همین حالا بردار!

5 دیدگاه برای “مرد آلفا کیست و چگونه آلفا شویم؟ ۸ باور غلط که به شما نمی‌گویند

 1. حسین گفته:

  آموزش خوبی بود ولی چرا هیچی درباره ویژگی های جذابیت مثل اعتماد بنفس و شوخ طبعی و زبون بازی و اینکه چجوری حاضر جواب باشیم توش نگفتین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد